Rock’n Dark 5′ in 1.si Ahali

Published on Temmuz 3rd, 2012

Bu yıl 5.’si düzenlenen Rock’n Dark Müzik Yarışması’nın Türkiye birincisi Ahali olmuştu! Grup Efes Pilsen One Love Festival 11′ de sahne alacak. Öncesinde AHALİ grubu adına grup sözcüsü İLYAS KIRBAŞ sorularımız yanıtladı.

1. Grubu ilk olarak Rock’n Dark elemelerinde duyduk, sizi yarışmaya katılmaya iten şey neydi ve bölge finalini kazanıp İstanbul’ a çağrıldığınızda neler hissettiniz?

Ahali olarak Adana’da aktif şekilde sahne alırken çok sevdiğimiz bir müzisyen ağabeyimizin (Nurkan Kıray) tavsiyesiyle ve klavyecimiz Emre Kırbaş’ın hamlesiyle “Dönsün Başım” adlı şarkımız ile Rock’n Dark 5’e tesadüfi bir biçimde katıldık. Adana Bölge Birinciliği’nin ardından da Türkiye finaline kaldık.

Ahali grubunu kurduğumuzdan beri insanlardan hep güzel şeyler duyduk ve olumlu eleştiriler aldık. Bu sevgi gösterileri ve olumlu yaklaşımlar da bizi objektif bir şekilde eksiklerimizi gidermeye ve hep daha iyisini yapmaya motive eden en önemli faktör oldu.

İstanbul’a finale kalmamız bizi çok şaşırtmadı, açıkçası bekliyorduk bunu. Çünkü müziğimizden ve kendimizden emindik. Nitekim jürideki birbirinden önemli müzik adamları ve çok değerli halkımız tarafından da oy birliğiyle birinciliğe layık görülmek de bizi ayrıca mutlu etti.

2. Ahali’nin hikayesi nedir, nasıl bir araya geldi?

Ahali, Mayıs 2011’de İlyas Kırbaş tarafından bar grubu projesi olarak kuruldu. Grupta çeşitli eleman değişikliklerinden sonra, klavyede Emre Kırbaş, davulda Okan Akkuzu, bas gitarda Aykut Acarlar ve gitar-vokalde İlyas Kırbaş olmak üzere şu anki halini aldı. Zamanla Ahali, bar grubu projesi olmaktan çıkıp tam da kendi bestelerini çalmaya başladığında yolları Rock’n Dark 5 Müzik Yarışması ile kesişti. Zaten hali hazırda yeni bir grup olduğu için öyle uzun bir geçmişi olmamakla birlikte Ahali, hikayesini halen yazmaya devam ediyor.

3. “Yarışmadan sonra hayatınız nasıl değişti müzikle ilgili bundan sonraki hedefiniz neler?

Çok büyük değişiklikler olmadı açıkçası; çalmaya ve çalışmaya devam ediyoruz. Rock’n Dark 5’in birincisi olmak güzel bir başlangıç oldu. Yarışma bize çok önemli tecrübeler ve fırsatlar sundu. Bunu değerlendirmek için elimizden gelen çabayı ve gayreti göstereceğiz. Bundan sonraki hedeflerimiz, tıpkı bundan önce de olduğu gibi, daha iyi çalıp söylemek, üretken olmak ve müziğimizi evrenin daha büyük bir bölümüne duyurabilmek.

4. Kısaca birlikteki bir çalışma gününüzü anlatır mısınız, şarkılarınızı olusturma süreciniz nasıldır?

İstisnai durumların dışında, daha önceden herkese uyacak şekilde belirlediğimiz haftanın belirli günlerinde prova ve çalışma saatlerimiz var. Gruptaki herkes programını buna göre yapıyor. Haberleşip bir araya geliyoruz. Çalışmalarımız genelde sahne aldığımız barda oluyor. Birimizin evinde de toplanıyoruz, o gün kimin evi müsaitse… Şarkıları ben (İlyas Kırbaş) yazarım genelde. Bir araya geldiğimizde de düzenlemesi çıkar ortaya.

5. Örnek aldığınız birileri var mı varsa kimler?

Coldplay, Muse, R.H.C.P., Audioslave, Jamiroquai, Maron 5 gibi eski yeni bir çok isim var sevdiğimiz ve etkilendiğimiz.

6. Hayatınızda kimlerden destek aldınız?

Belki biraz fazla varoş olacak gibi ama açıkcası hiç kimseden destek almadık ve hep kendimiz koşturduk müzik yapabilmek için yıllarca. Örneğin ben, ilk gitarımı kendi kazandığım paramla aldım ve bu hep buna benzer şekilde sürdü gitti. Ailelerimiz zaman zaman yanımızda, zaman zamansa karşımızda oldu ama biz hiç vazgeçmedik ve en büyük desteği de Tanrı’dan, müziğe olan inancımız sayesinde aldığımızı düşünüyorum.

7. Yeni single ve video klibiniz ne zaman hazır olacak ve seyirciler ne zaman görecekler?

Rock’n Dark 5’in birincilik ödülü olan single çalışması ve video klip çekimi için hazırlıklarımız devam ediyor. Bir aksilik çıkmazsa, en geç 2012 Ekim ortasına kadar hazır olur diye umut etmekteyiz.

8. Son olarak izleyicilerini söylemek/belirtmek istediğiniz bir şey var mı?

Hep müzikle kalsınlar, konserlerde ve şarkılarda buluşmak üzere diyelim.

Etiketler: