Mira

Published on Temmuz 13th, 2012

Mira’ nın hikayesi nedir, İsminizin bir anlamı var mı?

Tan: Mira ölmekte olan bir yıldızın adı. Bu ismi, Mira’nın müziğindeki melankolik hisle örtüştüğü için kullandık. 2007 yılında bir araya geldik ve ilk parçamızı “Eve Dönmeliyim”i yaptık. Parçalar arttıkça bir albüm fikri doğdu ve ilk albümümüzü 2008’de çıkardık.

M:Eve Dönmeliyim ikimiz için de çok özel bir albüm. Hem ilk olduğu için, hem de birbirimizi tanıdığımız keşfettiğimiz bir albüm. Yeni albüm “Ayda Kahvaltı” ise artık yol aldığımız, yaşadığımız, denediğimiz bir albüm.

Tan siz, Portecho’da , Miray da Nada grubundaydı. Biraraya nasıl geldiniz?, ayrıca diğer gruplarla çalışmaya devam edecek misiniz?

T: Miray’la Myspace üzerinden tanıştık. Birbirimizin müziklerini beğenerek dinliyorduk. Birlikte müzik yapma fikri ikimizi de çok heyecanlandırdı. Başta bir albüm fikri yoktu ama sonra bir albümü dolduracak kadar şarkımız oldu. Portecho ve Nada hala devam ediyor. Ben daha yeni New York’tan geldim. Orda Deniz’le birlikte üçüncü albüm parçalarını tamamladık. Sonbaharda yayınlamayı planlıyoruz.

M: Biz de Nada’nın ikinci albümü için Selen’le yeni parçalar yapmaya başladık. Bu albümün çıkışı muhtemelen kışı bulacaktır. Portecho ve Nada’nın devam ediyor olması bize Mira’yı özleme fırsatı da veriyor. Nada Portecho Mira hepsi uzun soluklu projeler. Daha önceleri emin değildik, Mira’nın tek albümlük mü, uzun soluklu mu olduğuna ama şimdi ikimizde de yeni şeyler üretme heyecanı çok fazla.

Dört yıllık bir aradan sonra tekrar bir albüm yayınladınız, ilk albüme göre neler değişti?

M: Genel olarak kendimizi tekrar etmekten hep kaçınıyoruz. Bu albümde de ilk albümdeki birçok şeyi yıkıp yerine başka şeyler koymayı denedik. Buna parçaların formları, hisleri dahil. Parçanın başından sonuna kadar aynı histe takılmaktansa parça içinde hem düzenleme hem söz anlamında değişim peşinde olduk. Bu nedenle ilk albümdeki klasik dörtlük, nakarat döngüsünü bozmak istedik. Bir de genel olarak daha dışa dönük bir albüm oldu. İlk albüm bir kozanın içinden yazılmış gibi, bu albümde ise bir adım dışarıdayız.

ikinci Albumun lansmanı geçtiğimiz aylarda ghetto’ da yapıldı, hatta blogtan birkaç takipçimizi konsere davet ettik . Sizleri dinledikleri için çok memnun oldular. Sizce uzun bir aradan sonra tekrar sahne almak nasıl bir duygu?

T: Çok güzel bir duygu. Çok özlediğimiz bir deneyim. 15 Temmuz’da da One Love Festival’da 15:30’da sahne alıyoruz. Gitarda Arda Erboz, davulda Ulaş Özbiçer bize eşlik ediyor. Yeni albümü sahnede çalmak da çok keyifli.

Albümde favori sarkılarınız var mı? Varsa hikayesi nedir?

M: Benimki Güz
T: Güz

Etkilendiğiniz veya beğendiğiniz birileri var mı? varsa kimler?

M: Etkilendiğimiz bir sürü isim var. Saymakla bitmez.
T: Referanslarımız aslında ruh halimize ve albüme göre değişiyor. Bu albümü yaparken 1970’lerin başındaki psyco-delic sound’lu grupları çok dinledik. Pink Floy’dun, David Bowie’nin erken albümleri gibi.

Takipçilerinize neler söylemek istersiniz?

T: Onları ilk klipten haberdar edebiliriz. Eylülde “Ayda Kahvaltı”nın ilk klibi geliyor.
M: Bizi facebook.com/mirabandofficial ve twitter.com/miramuzik adreslerinden takip edebilirler.

Etiketler: