Freshtival

Published on Mayıs 29th, 2011

Türkiye’nin en taze müzik ve sanat festivali “Freshtival”
28 Mayıs’ta Küçükçiftlik Parkı’nda gerçekleşti!

Müziğin ve eğlencenin vazgeçilmez markası Miller’ın bu sene üçüncü kez düzenlediği Freshtival, 28 Mayıs’ta Maçka Küçükçiftlik Parkı’nda gerçekleşti.

28 Mayıs 2011 Cumartesi günü gerçekleşen Freshtival’de, dans ve house müziğin ilk dönem öncülerinden kabul edilen, efsanevi İngiliz elektronika ikilisi Leftfield’ın yanısıra, soul müziği günümüze taşıyan enerjik melodileriyle Noisettes, hareketli sahne performansları ve etnik müziği elektronikayla birleştiren tarzlarıyla dikkat çeken İspanyol grup Crystal Fighters sahne aldı. Türkiye’den deneysel rock ile pop-rock arasında kurduğu dengeyle dinleyicilere yeni bir müzik deneyimi sunan Can Bonomo, indie, elektro ve disko türlerini bir arada harmanlayan Türk grubu Bon Mod ve Music Factory 2010’un genç yıldızlarından Bils, Hank Punky, DJ TNT ve Klang & Jager da performans sergiledi.

Kapılarını 14:00’te festival severlere açan Freshtival’de yine müzikle sanat iç içeydi. Sanatın çeşitli dallarından bir araya gelen yaratıcı ekiplerin de yer aldığı Freshtival bu yönüyle Türkiye’deki diğer festivallerden ayrışıyor.

Sanat ekibinden Müjde Kotil Freshtival alanını canlandıran yastıklar tasarlarken, Niyazi Erdoğan Freshtival için özel tasarladığı t-shirtleriyle festivale renk kattı. Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirdikleri Yekpare gösterileriyle tanınan Nerdworking festival alanına özel olarak tasarladıkları “freshgate” adlı boyut kapısıyla katılımcılara farklı deneyimler yaşattı. Geyik Adam, esprili ürün yelpazesi ve Freshtival için özel sürprizlerle dolu tasarımlarıyla; Gerekli Şeyler ise çizgi roman dünyasına dair her türlü ürünün bulunduğu ve bu ürünlerin değiş-tokuş imkanının sunulduğu standlarıyla Freshtival’deydi. Değişik tasarım t-shirtleri, ayakkabıları ve farklı aksesuarlarıyla standında yerini alan Aponia ise alışverişi Freshtival’e taşıdı.

Freshtival’de Müzik:

Leftfield: İngiltere’de elektronik dans müziğinin öncü ve efsanevi gruplarından Leftfield, uzun bir aradan sonra yeniden müzik listelerinde yerini aldı. İlk çıkışlarını ünlü hit’leri Open Up ile yapan grup, daha sonra çıkardıkları albümleri Leftism ve onu takip eden Rhythm And Stealth sayesinde The Prodigy, Chemical Brothers ve Daft Punk gibi gruplarla beraber anılmaya başlandı. Neil’in Leftfield’ı ilk yarattığı şekilde – yani Paul’suz olarak; -ki Paul kendi solo albümünde çalışmaya ve DJ’lik yapmaya devam etme kararı almış durumdaydı- bu yaz yeniden hayata döndürmesi ile bu müzik tarzı yeniden ünlü hale geldi. Trainspotting filminde yer alan A Final Hit isimli parçaları ile de tanınan grup, 2011 turnesi kapsamında geldiği İstanbul’da görselliği güçlü bir gösteri ve kalabalık bir grup ile karşımıza çıktı.
http://www.myspace.com/leftfieldtour

Noisettes: 1960’ların soul müziğini günümüze taşıyan tarzları ve enerjik müzikleri ile tanınan Noisettes, 1996’da Londra’da kuruldu. Grace Jones’u hatırlatan vokalistleri Shingai Shoniwa’nin etkileyici sesi ile tanınan İngiliz üçlü Noisettes, 2009 yılında hit şarkıları Don’t Upset The Rhythm ve albümleri Wild Young Hearts ile İngiltere dahil birçok ülkenin listelerinde üst sıralarına tırmanmıştı. Noisettes’de değişmeyen şey performanslarına kattıkları enerjidir. Guardian tarafından ‘İngiltere’nin en iyi canlı grubu’ olarak gösterildikten sonra, yakın zamanlarda Londra’da yapılan bir gösteride Shoniwa, ilk gençliğinde öğrendiği sirk sanatları becerilerini kullanarak izleyicilere tavana asılmış bir merdivene tırmanarak gitar çaldı ve şarkı söyledi.
http://www.myspace.com/noisettesuk


Crystal Fighters: İspanya’nın son yıllarda en çok ses getiren “indie” gruplarından biri olan Crystal Fighters, sahnede tam anlamıyla çılgın bir ekip! Rock müziğin asi ruhu ile elektronik enstrümanları başarıyla birleştiren Crystal Fighters, Follow ve Xtatic Truth gibi hitlerin yer aldığı ilk albümlerinin ardından büyük bir kısmı deneysel ve coşkulu canlı performansları ile ortaya çıkan bir dizi müziksel fikrin, vuruşun, akordun ve sözün bir yılı aşkın bir sürede birleştirilmesi ile ortaya çıkan ve mükemmel derecede ahenkli, egzotik ve öforik 11 şarkıdan oluşan yeni albümleri Star Of Love’ı da geçtiğimiz günlerde yayınladı.
http://www.myspace.com/crystalfighters

Can Bonomo: Bu yılın en “sürpriz” müzisyenlerinden biri olan Can Bonomo, Rock ve pop müzik arasında gezinen tarzı ve sahnedeki karizması ile Freshtival’in bu yılki sanatçıları arasında yer aldı.
http://www.myspace.com/canbonomo

Music Factory Yıldızları: Freshtival’de gündüz gerçekleşen konserlerde Music Factory’nin 2010 Cover kategorisi 1.si Bils ve Alternatif Rock 1.si Hank Punky sahne aldı. Music Factory Dj kategorisi 1.si DJ TNT ve 2.si Klang & Jager da dj setleri ile performans gösterdi.


Freshtival’da Yaratıcılık/Sanat:

Müjde Kotil: Art Institute of California İç Mimarlık ve aynı zamanda Güzel Sanatlar Bölümü’den mezun olan Müjde Kotil, expresif bir tavır sergilediği resimlerinde tuval ve yağlı boya gibi klasik malzemeleri kullanarak resimler üretiyor. Sanatçı çoğunlukla insan suratlarını, geometrik şekil ve çizgilerle tuvaline yansıtıyor. Kullandığı psikolojik boyutlu figür düzenlemelerine yer verdigi resimlerinde, renklerin ve biçimlerin çağrıştırıcı bir içerikle dolu olmasına özen gosteriyor. Resim alanı dışında, keçe ve değişik kumaşları kolajlayıp farklı boyutlarda yastıklar da üreten Müjde Kotil, festival alanını canlandıran yastık tasarımlarıyla Freshtival’e renk kattı.

Nerdworking: İstanbul 2010 Avrupa Kültür başkenti etkinlikleri kapsamında Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirdikleri “Yekpare” gösterileriyle tanınan Nerdworking, “kamusal alanda etkileşimli ürünler geliştirmek için kurulmuş bir network”. 2009 yılında kurulan Nerdworking’de, Türkiye, Almanya, Japonya, Hollanda’dan elektronik / robotik / mekatronik / programlama / illüstrasyon / animasyon / mimari disiplinlerinden sanatçı-tasarımcılar yer alıyor. Çalışmalarında teknoloji ve sanatı bir araya getirerek, reklamın dışında daha samimi ve sıcak, alternatif bir dil yaratıyor; kendi deyimleriyle “deneyim tasarımı” yapıyorlar. Dijital dünyanın Zihni Sinir projelerini üreten Nerdworking, festival alanında fark yaratank isimlerden oldu.

Niyazi Erdoğan: Asıl mesleği mimarlık olan Niyazi Erdoğan Paris School of Design’daki eğitimini tamamladıktan sonra , 2003’te İTKİB’in düzenlediği genç moda tasarımcıları yarışmasında “OYUN” teması ile finalist oldu. Moda tasarımının yanı sıra her tasarım türü için yeni fikirler yaratma çabasında olan Niyazi Erdoğan, Freshtival’e özgü tasarım t-shirtleriyle festivalin ilgi odaklarından oldu.

Geyikadam: Eğlenceli ve esprili geniş bir ürün yelpazesiyle adını duyuran Geyik Adam, Freshtival için özel aksesuar ve sürprizlerle dolu tasarımlarıyla alana renk kattı.
Gerekli Şeyler: Freshtival’in en eğlenceli standlarından biri çizgi roman dünyasına ait her tür ürünün alıcılara sunulduğu Gerekli Şeyler oldu. Gerekli Şeyler’de, yerli-yabancı çizgi roman ve filmlerin yanı sıra, film karakterlerinden oluşan action figureler, heykel, büst gibi koleksiyon parçaları, poster, FRP, magic kartları, minyatürler gibi ürünler de yer aldı. Üstelik ilgilenenler, Gerekli Şeyler standında ellerindeki ürünleri değiş-tokuş yapabilme imkanı da buldu.
Aponia: Freshtival alanına alışverişi taşıyan standlardan biri olan Aponia’da birçok ilgi çekici tasarım ürün bir aradaydı. T-shirt, aksesuar, ayakkabı gibi ürünleri alternatif bir çizgide sunan Aponia alışverişi Freshtival alanına taşıdı.

Etiketler: